  • MPN: TC152180
  • Weight: 0.40kg
  • Dimensions: 200.00mm x 100.00mm x 50.00mm
  • SKU: TC152180
  • UPC: 6009515898489
For 30 or more items, click to quote
Insulated Combination Pliers VDE
Length: 180mm
Application:
  • Gripping & cutting
  • Contractor
  • Industrial
  • Electrical work
Write a review
Bad Good
Features
  • Light weight and durable.
  • Slotted openings for lanyards when working on heights.
  • Sharp and durable cutting edges.
  • Serrated jaws increases grip.
  • Hardened jaws increases durability.
  • Ergonomic grip prolongs workability.
  • Insulated handle for safety.
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
Description Specification
Packaging Type Hanging tag
Package Dimensions 240(L) x 60(W) x 35(H)mm
Package Weight 290g
Material Body: Chrome vanadium (CrV)
Handle: Thermoplastic Polyurethane (TPU)
Rated Voltage 1000V Safe
Operating temperature -40 ± 70°C
R 3,030.00
Ex VAT:R 2,634.78
TorkCraft - Mandrel for Tungsten Grit Hole Saws For sizes: 16 - 30mm Pilot Drill: 6.35mm Shank: 3/8 HEX Application: The T..
R 114.00
Ex VAT:R 99.13
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..