  • MPN: TC584170
  • Weight: 0.17kg
  • Dimensions: 230.00mm x 70.00mm x 18.00mm
  • SKU: TC584170
  • UPC: 6009515854553
For 30 or more items, click to quote
Bent External Circlip Pliers
Length: 170mm
Application:
  • Installation and removal of circlip pliers.
  • Automotive
  • Contractor
  • DIY
Features:
  • Anti-slip grip handles for increased workability.
  • Hardened pins for durability.
  • Spring allows for automatic open/close of jaws.
  • Ergonomic rubber grip provides comfort and reduces user fatigue.
Packaging Type Hanging Card
Material Body: Carbon Steel (C45)
Handle: Rubber
Package Dimensions 214(L) x 18(H) x 92mm(W)
Package Weight 165g
Tool Dimensions 165(L) x 10(H) x 92mm(W)
Tool Weight 157g
Plier Length 170mm (7")
Pin Diameter Ø1.5mm
90° Elbow Length 21mm
Jaw Length 31mm
Max Jaw Opening 25mm
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P80 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appli..
Ex VAT:R 192.17
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P120 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appl..
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P180 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appl..