  • MPN: AC119-012-12
  • Weight: 1.57kg
  • Dimensions: 504.00mm x 226.00mm x 35.00mm
  • SKU: AC119-012-12
  • UPC: 6009515849221
For 3 or more items, click to quote
Long Jaw Digital Caliper
300 mm SERIES 119-12
Manufacturer Cat No: 119-012-12
Range: 0 mm - 300 mm
Resolution: 0,01 mm or 0.0005 in
Accuracy: ±0,05 mm
Electronic Caliper with extended jaws
Professional quality workshop electronic caliper with measuring range of 0 - 300 mm | 12' (in) and measuring resolution 0,01mm / 0.0005'. A USB data output slot makes measurement recording possible to a computer. Data cable code 100-15.
When using the caliper for inside measurements with the long jaws, add 20mm as engraved on the jaw end. See measurement explaind as 'w' in the specifications tab.
Made of stainless steel.
Write a review
Bad Good
Features at a glance
  • Resolution: 0.01mm / 0.0005'
  • Buttons: on/off, zero, mm/inch, ABS, data preset
  • Data output (cable code:100-15)
  • 100 mm jaw length
  • Made of stainless steel
Technical parameters:
Description Spec
Measurement range: 0-300mm / 12 '
The length of the jaws h: 100 mm
Resolution: 0.01 mm | 0.0005 '
Accuracy: ± 0.05 mm
Jaw marking: for internal measurements add 20mm
Dimension a: 12 mm
Dimension c: 24 mm
Dimension w: 20 mm
ABS function YES
Button Off / On: YES
ZERO button: YES
mm / inch switch: YES
Data output socket: YES (Cable code 100-15)
Lock type: screw
Construction: stainless steel
TorkCraft - 4 Key Digital Vernier Caliper Range: 150mm Accuracy: 0.01mm Application: The Tork Craft Vernier Calipers are used ..
R 443.00
Ex VAT:R 385.22
Digital vernier caliper Measuring length: 300mm Readout: Digital (fractional) Material: Stainless steel Accuracy: 0.01mm Applicat..
R 1,535.00
Ex VAT:R 1,334.78
TorkCraft - Digital Vernier Caliper Range: 150mm Accuracy: 0.01mm   Application: The Tork Craft Vernier Calipers are used to ..
Digital vernier caliper Measuring length: 200mm Readout: Digital (fractional) Material: Stainless steel Accuracy: 0.01mm Applicatio..
Digital vernier caliper Measuring length: 200mm Readout: Digital Material: Stainless steel Accuracy: 0.05mm Application: The ver..
Digital vernier caliper Measuring length: 300mm Readout: Digital Material: Stainless steel Accuracy: 0.05mm Application: The ver..
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-21 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,02 mm Accuracy:..
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-11 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,01 mm Accuracy: ..
ACCUD Usb Interface Box
Out Of Stock
Technical Specifications....
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-11 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of st..
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-21 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of stai..