  • MPN: AC111-008-12
  • Weight: 0.51kg
  • Dimensions: 32.00mm x 12.00mm x 3.50mm
  • SKU: AC111-008-12
  • UPC: 6009515815387
For 10 or more items, click to quote
Digital Caliper 200 mm
SERIES 111-12
Manufacturer Cat No: 111-008-12
Range: 0 mm - 200 mm
Resolution: 0,01 mm or 0.0005 in
Accuracy: ±0,03 mm
Electronic caliper with digital output
Workshop electronic caliper with measuring range of 0 -200mm | 8' and measuring resolution 0,01mm / 0.0005'. It fully meets the DIN862 standard and equipped with a data output socket for recording measurements by computer.
Advantages:
  • High Precision: Typically offers an accuracy of ±0.03 mm, making it suitable for precision tasks.
Features at a glance
  • Resolution: 0.01mm / 0.0005'
Description Spec
Measurement range: 0 - 200 mm | 0 - 8'
The length of the jaws h: 50 mm
Resolution: 0,01 mm / 0.0005'
Accuracy: ± 0,03 mm
Dimension L: 286 mm
Dimension a: 24 mm
Dimension b: 19 mm
Dimension c: 16 mm
plastic case.
Digital Caliper 200 mm IP54 - SERIES 111 Manufacturer Cat No: 111-008-11 Range: 0 mm - 200 mm | 0 in - 8 in Resolution: 0,01 ..
R 1,763.00
Ex VAT:R 1,533.04
Digital Caliper 300 mm SERIES 111-12 Manufacturer Cat No: 111-012-12 Range: 0 mm - 300 mm Resolution: 0,01 mm o..
R 1,658.00
Ex VAT:R 1,441.74
Digital Caliper 150 mm SERIES 111-12 Manufacturer Cat No: 111-006-12 Range: 0 mm - 150 mm Resolution: 0,01 mm o..
Digital Caliper 150 mm IP54 - SERIES 111 Manufacturer Cat No: 111-006-11 Range: 0 mm - 150 mm | 0 in - 6 in Resolution: 0,01 ..
Coolant Proof Digital Caliper 200 mm SERIES 112-12 Manufacturer Cat No: 112-008-12 Range: 0 mm - 200 mm Resolut..
Digital Caliper 300 mm IP54 - SERIES 111 Manufacturer Cat No: 111-012-11 Range: 0 mm - 300 mm | 0 in - 12 in Resoluti..
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-21 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,02 mm Accuracy:..
Technical Specifications....
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-11 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,01 mm Accuracy: ..
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-11 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of st..
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-21 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of stai..