  • MPN: AC186-012-11
  • Weight: 4.58kg
  • Dimensions: 615.00mm x 265.00mm x 136.00mm
  • SKU: AC186-012-11
  • UPC: 6009515865603
For 3 or more items, click to quote
Vernier Height Gauge with movable scale 300mm ( 0.02mm ) | ±0.04 Accuracy
SERIES 186
Manual Vernier Height Gauge by ACCUD with a measurement range 0-300mm / 12 inch and a graduation of 0.02 mm equipped with a magnifying glass, which can reduce errors in the reading of measurements.
  • Graduation: 0.02mm/0.001″
  • Move main scale to set zero
  • Carbide tipped scriber
  • Made of stainless steel (except the base)
  • Satin chrome plated scale
  • With magnifier
  • Optional accessory: 267 series clamps
Write a review
Bad Good
Key Features:
  • Precision Vernier Scale: The finely graduated vernier scale offers high accuracy with a graduation of 0.02mm (or 0.001 inches), providing detailed and precise measurements for critical applications.
At a glance
  • Graduation: 0.02mm/0.001″
  • Move main scale to set zero
  • Carbide tipped scriber
  • Satin chrome plated scale
  • With magnifier
Applications:
Technical Specifications
Description Spec
Measurement range:
0-300mm / 12'
Scale: 0.02 mm / 0.001'
Accuracy: ± 0.04 mm
Dimension a: 30 mm
Dimension b1: 135 mm
Dimension b2: 43 mm
Dimension c: 28 mm
Dimension h: 75 mm
Dimension L: 545 mm
Magnifier: YES
Vernier Height Gauge with movable scale 600mm ( 0.02mm ) | &+mn;0.05 Accuracy SERIES 186 The Vernier Height Gauge is a precisi..
R 6,333.00
Ex VAT:R 5,506.96
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-11 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,01 mm Accuracy: ..
R 1,426.00
Ex VAT:R 1,240.00
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-11 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of st..
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-21 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,02 mm Accuracy:..
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-21 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of stai..