  • MPN: AC129-020-11
  • Weight: 2.16kg
  • Dimensions: 76.50mm x 24.00mm x 4.00mm
  • SKU: AC129-020-11
  • UPC: 6009515876128
For 3 or more items, click to quote
Vernier 500mm/20' (Jaw Length = 100mm) with 45mm Upper Jaws | 0.02mm/0.001' Graduation
SERIES 129
  • Satin chrome plated reading surface.
  • Manufacturer Cat No: 129-020-11
  • Range: 0 mm - 500 mm
  • Jaw length: 100 mm (Longer measuring jaws)
  • Graduation: 0.02 mm | 0.001 in
  • Accuracy: ±0,05 mm
SERIES 129
Write a review
Bad Good
Key Features:
Applications:
Technical Specifications
Description Spec
Measurement range: 0-500 mm  |  0-20 in
Scale: 0.02 mm
Accuracy: ± 0.05 mm
The length of the jaws h: 100 mm
Lock type: Screw Knob
Fine adjuster: YES
Dimension a: 18 mm
Dimension b: 45 mm
Dimension w: 20 mm
Dimension c: 24 mm
Dimension L: 670 mm
Construction: hardened stainless steel
reading surface (scale, vernier) -
stain chrome plated reading surface
Included: caliper
Vernier Caliper Resolution: 0.02mm Accuracy: &+mn;0.02mm Measuring range: 0 - 200mm An analog vernier caliper is a precision measu..
R 529.00
Ex VAT:R 460.00
TorkCraft - Digital Vernier Caliper Range: 150mm Accuracy: 0.1mm Application: The Tork Craft Vernier Calipers are used to measur..
R 380.00
Ex VAT:R 330.43
Vernier Caliper Resolution: 0.02mm Accuracy: &+mn;0.02mm Measuring range: 0 - 150mm An analog vernier caliper is a precision measu..
Analog vernier caliper Measuring length: 200mm Readout: Analog Material: Carbon steel Accuracy: 0.02mm Application: The vernier ..
TorkCraft - Vernier Caliper Range: 150mm Accuracy: 0.02mm   Application: The Tork Craft Vernier Calipers are used to measure inte..
TORK CRAFT Vernier 300mm Stainless Steel Metric 0.02mm Acc.
-22 %
Vernier Caliper Resolution: 0.02mm Accuracy: &+mn;0.02mm Measuring range: 0 - 300mm An analog vernier caliper is a precision m..
R 688.56 R 880.00
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-11 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of st..
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-11 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,01 mm Accuracy: ..
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-21 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,02 mm Accuracy:..
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-21 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of stai..