  • MPN: TC911005
  • Weight: 0.02kg
  • Dimensions: 68.00mm x 146.00mm x 146.00mm
  • SKU: TC911005
  • UPC: 6009675082049
For 30 or more items, click to quote
Carbon steel hole saw
Hole saw diameter: ø32mm
Use mandrel: TC917012
Application:
Maximum depth of cut is 19mm.
IMPORTANT:
Do not use the carbon steel hole saws for cutting into metal or steel.
Write a review
Bad Good
Carbon steel hole saw
Using a hole saw:
To use a hole saw, you need the following accessories:
  • A portable drill or stationary drill with a 3 jaw chuck.
  • The correct mandrel and pilot drill for the material being drilled into.
  • The necessary safety equipment. Safety goggles, gloves and hearing protection.
IMPORTANT:
For longer hole saw life, use the following instructions:
  1. Use the correct mandrel for the diameter hole saw being used.
  3. Always apply the necessary pressure for the intended use.
  4. Keep the drill going straight to avoid binding the hole saw.
TIP:
Rotation speed of hole saws (rpm):
DIA. WOOD PLASTIC
Ø 19mm 3000 1500
Ø 22mm 3000 1500
Ø 25mm 2700 1350
Ø 28mm 2700 1350
Ø 32mm 2400 1200
Ø 35mm 2400 1200
Ø 38mm 2400 1200
Ø 41mm 2100 1050
Ø 44mm 2100 1050
Ø 48mm 2100 1050
Ø 51mm 2000 1000
Ø 54mm 2000 1000
Ø 57mm 2000 1000
Ø 60mm 2000 1000
Ø 64mm 1800 900
Ø 67mm 1800 900
Ø 70mm 1800 900
Ø 73mm 1800 900
Ø 76mm 1500 750
Ø 82mm 1500 750
Ø 86mm 1200 600
consider safety for your health and the people around you
General safety suggestions:
It is advisable to always have the following items nearby and in a good condition
  • Eye protection – clean and scratch free
  • Hearing protection – quality earmuffs
  • Dust masks – discard old and dirty masks
  • Gloves – for easy handling of material and hand protection
Wear Gloves Eye Protection Hearing Protection Dust Mask
Wear Gloves
Eye Protection
Hearing Protection
Dust Mask
TORK CRAFT Hole Saw Carbide Grit 57mm - Red
-58 %
Carbide grit hole saw Hole saw diameter: &o/;57mm Use mandrel: TC17007-2 Application: The hole saw's cup design is manufactured from a sp..
R 116.44 R 279.00
Ex VAT:R 101.25
TORK CRAFT Hole Saw Carbide Grit 29mm - Red
-47 %
Carbide grit hole saw Hole saw diameter: &o/;29mm Use mandrel: TC17002-2 Application: The hole saw's cup design is manufactured from a sp..
R 69.00 R 129.00
Ex VAT:R 60.00
TORK CRAFT Hole Saw Carbide Grit 70mm - Red
-62 %
Carbide grit hole saw Hole saw diameter: &o/;70mm Use mandrel: TC17007-2 Application: The hole saw's cup design is manufactured from a sp..
TORK CRAFT Hole Saw Carbide Grit 22mm - Red
-61 %
Carbide grit hole saw Hole saw diameter: &o/;22mm Use mandrel: TC17002-2 Application: The hole saw's cup design is manufactured from a sp..
RUWAG Arbor For Tct Holesaws 32-127mm
Out Of Stock
TORK CRAFT Hole Saw Carbide Grit 73mm - Red
-62 %
Carbide grit hole saw Hole saw diameter: &o/;73mm Use mandrel: TC17007-2 Application: The hole saw's cup design is manufactured from a sp..
R 3,030.00
TorkCraft - Mandrel for Tungsten Grit Hole Saws For sizes: 16 - 30mm Pilot Drill: 6.35mm Shank: 3/8 HEX Application: The T..
R 114.00
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..