  • MPN: TCDB20115-5P
  • Weight: 0.44kg
  • Dimensions: 112.00mm x 112.00mm x 12.00mm
  • SKU: TCDB20115-5P
  • UPC: 6009515839871
For 30 or more items, click to quote
Segmented Rim for building materials 115mm Bulk Pack
PROFESSIONAL
For concrete, brick, concrete pavers, masonry/block, hard/reinforced concrete, and limestone
Professional Series Diamond Blade with Segmented Rim for building materials. Standard 22.23mm bore size to fit all makes of handheld angle grinders.
Write a review
Bad Good
DIAMOND BLADE SEGMENTED 230MM FOR CONCRETE 12MM DEEP SEGMENTS....
R 329.00
Ex VAT:R 286.09
Diamond blade TYPE: Segmented DIAMETER: &o/;115mm BORE: &O/;22.23mmmm MAX RPM: 13,600 USE: Brick, concrete, cement block, granite, fiber c..
R 77.00
Ex VAT:R 66.96
DIAMOND BLADE SEGMENTED 230MM FOR GRANITE 12MM DEEP SEGMENTS....
Diamond blade TYPE: Segmented DIAMETER: &o/;115mm BORE: &O/;22.23mmmm MAX RPM: 13,300 USE: Masonry What is a diamond blade? A diamond bl..
Segmented Diamond Blade Diameter: &O/;115mm Arbor: &O/;22.23mm Body Thickness: 1.0mm The segmented diamond blade is also..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 4 mm Length: 300 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 4 mm Length: 170 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 3 mm Length: 170 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 3 mm Length: 300 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..