  • MPN: ABR115SM
  • Weight: 0.03kg
  • Dimensions: 115.00mm x 115.00mm x 2.00mm
  • SKU: ABR115SM
  • UPC: 6009515826987
For 30 or more items, click to quote
Cutting disc for masonry, steel, PVA and stainless steel
Multipurpose Cutting Disc 115mm
Compatible with 115mm dia. angle grinders.
Designed for cutting steel, PVA and Masonry.
A steel cutting disc is used for:
  • Mild steel cutting
  • Car body panel work
  • Stainless steel cutting
  • Metal cutting
  • Wall chasing
  • Brick cutting
  • Stone cutting
  • PVA cutting
Always make use of the necessary safety equipment when using machinery or powertools!
Write a review
Bad Good
What is a grinding wheel?
Grinding metal
What is a grinding wheel made of?
Description Value
Size Ø 115mm
Blade thickness 1.0mm
Bore 22.23mm
Max rpm 13200 rpm
When using grinders and wire brushes
When using grinders and wire brushes one should take care of the following:
  • Grinders generate noise and these high frequency sounds will harm your hearing. Wear Earmuffs
  • Use a face shield to avoid sparks and metal pieces entering your eyes
  • Protect your lungs by wearing a dust mask
  • Wear gloves to protect your hands against sharp edges and hot surfaces
  • Always observe in which direction the sparks fly. Void fires!
  • Keep visitors at a safe distance
  • Always unplug and switch off equipment when leaving the workplace.
Take not and be careful Wear a face shield Wear a dust mask Wear gloves
Be careful and observe
Wear a faceshield when grinding
Protect you lungs. Wear a dust mask
Protect your hands against cuts & heat
Wear boots Hot surfaces Stack carefully Protect your hearing
Wear safety foot wear
Careful
Hot surface
Stack items with safety in mind
Wear Ear muffs
Protect your hearing
2 IN 1 GRINDING & CUTTING DISC 115MM X 2.8 X 0.22 STEEL/SS/PVA/ALU/STO....
R 30.00
Ex VAT:R 26.09
Cutting disc for masonry, steel, PVA and stainless steel Compatible with 230mm dia. angle grinders. Designed for cutting steel, PVA..
R 46.00
Ex VAT:R 40.00
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 3 mm Length: 300 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 4 mm Length: 170 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 3 mm Length: 170 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 4 mm Length: 300 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..