  • MPN: TCP450120
  • Weight: 3.87kg
  • Dimensions: 330.00mm x 330.00mm x 12.00mm
  • SKU: TCP450120
  • UPC: 6009675081202
For 20 or more items, click to quote
BLADE CONTRACTOR 450 X 120T 30/1 CIRCULAR SAW TCT
Features
  • 450 mm diameter, 120-tooth configuration ultra-high tooth count for premium surface finish and minimal edge defects.
  • Multi-bore compatibility with spacers includes spacers for 30 mm, 25.4 mm (1″) arbors.
Benefits
  • Greater flexibility: spacer system allows use across multiple machine types and arbor sizes.
  • High throughput capacity: 450 mm diameter supports deep cuts and large boards while maintaining edge quality.
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Extra Information
  • Designed for large production table saws, panel saws and mitre saws that support 450 mm blades.
BrandTork Craft
Cat No.TCP450120
Product TypeContractor TCT circular saw blade
Blade diameter450 mm
Teeth120 T
Bore size30 mm with 25.4 mm (1″) spacers
Tooth typeTungsten carbide tipped (TCT), fine-finish profile
Safety
  • Wear eye, ear and dust protection when using power tools or large saw blades.
  • Disconnect your machine from its power source before fitting or adjusting the blade and spacers.
R 1,303.00
Ex VAT:R 1,133.04
TCT SAW BLADE 254MM X 80T X 16MM CROSS CUT TITANIUM SERIES....
R 2,069.00
Ex VAT:R 1,799.13
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 3 mm Length: 300 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 3 mm Length: 170 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 4 mm Length: 170 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 4 mm Length: 300 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..