  • MPN: TCTK21640
  • Weight: 0.50kg
  • Dimensions: 220.00mm x 220.00mm x 10.00mm
  • SKU: TCTK21640
  • UPC: 6009515877729
For 20 or more items, click to quote
TCT SAW BLADE 216MM X 2.0MM X 30MM X 40T WOOD THIN KERF
Write a review
Bad Good
Features
  • 216 mm blade diameter — suitable for standard table saws and larger circular saws for boards and sheet goods
  • Thin kerf – 2.0 mm reduces waste and makes cutting easier on power tools, especially on cordless saws or less powerful motors
  • 40 carbide-tipped teeth (40T) giving a good balance between cut smoothness and cutting speed
  • 30 mm bore (arbor) — fits standard table saws and larger circular saws without need for special adaptors
  • Suitable for softwood, hardwood, plywood, MDF and wood-based panels
Benefits
Extra Information
  • Use on table saws, circular saws or panel saws compatible with 216 mm blades and 30 mm bore. Check saw specifications before mounting.
Pro Tip
Specifications
Description Spec
BrandTork Craft
Cat No.TCTK21640
Product TypeThin-Kerf Carbide Tipped Circular Saw Blade for Wood
Blade diameter216 mm
Kerf (cut thickness)2.0 mm
Bore (arbor) size30 mm
Number of teeth40T
Recommended applicationSoftwood, hardwood, plywood, MDF, wood-based panels
Safety
  • Wear eye, ear and dust protection, and appropriate gloves when handling or installing the blade.
  • Ensure the saw’s safety guard is correctly fitted and never disable safety features before use.
  • Do not use this wood-cutting blade on metals, masonry or non-wood materials.
R 663.00
Ex VAT:R 576.52
BLADE TCT 140 X 30T 20/16/13 GENERAL PURPOSE COMBINATION WOOD....
R 103.00
Ex VAT:R 89.57
Carbide Tipped Saw Blade for Festool circular saws - Universal 160mm x 20mm bore x 28T Durability and precision for the toughest conditions, tailored..
TCT SAW BLADE 254MM X 40T X 16MM COMB. TITANIUM SERIES....
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 3 mm Length: 170 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 4 mm Length: 300 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 4 mm Length: 170 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 3 mm Length: 300 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..