  • MPN: TCP17040
  • Weight: 0.33kg
  • Dimensions: 228.00mm x 222.00mm x 10.00mm
  • SKU: TCP17040
  • UPC: 6009515801779
For 30 or more items, click to quote
BLADE CONTRACTOR 170 X 40T 20/16 CIRCULAR SAW TCT
Features
  • 170mm diameter blade Provides ample cutting depth while remaining suitable for site-sized circular saws.
  • 20/16mm bore configuration Standard 20mm bore with 16mm reducing bush increases compatibility across saw models.
Extra Information
  • Ensure your circular saw is rated for 170mm blades and that the bore size and maximum RPM meet manufacturer specifications before use.
BrandTork Craft
Cat No.TCP17040
Product TypeContractor Series TCT circular saw blade
Blade Diameter170mm
Number of Teeth40T (tungsten carbide-tipped)
Bore Size20mm bore with 16mm reducing bush
Recommended MaterialsSoftwood, selected hardwoods, plywood and board panels
Typical ApplicationsGeneral purpose cutting, trimming, sizing on site or in workshop
Safety
  • Always disconnect the saw from the power source before fitting or removing the blade.
TorkCraft - Tungsten Carbide Tipped Saw Blade Size: 85 x 1.2 x 15 mm Application: Wood | Plastic Teeth: 36T Bore: 15mm  Application: ..
R 111.00
Ex VAT:R 96.52
Professional Saw Blade for Wood Cutting 185mm x 30mm bore x 40T Soft Woods and Hard Woods The SAW BLADE TCT 185 X 2.2 X 30 X 40T WOOD PROFESSIONAL is..
R 553.00
Ex VAT:R 480.87
Saw Blade for Wood Cutting 230mm x 30mm bore x 40T The SAW BLADE TCT 230 X 2.4 X 30 X 40T WOOD PROFESSIONAL is a robust, tungsten carbide-tippe..
Saw Blade for Wood Cutting 250mm x 30mm bore x 40T The SAW BLADE TCT 250 X 2.4 X 30 X 40T WOOD PROFESSIONAL is a robust, tungsten carbide-tippe..
TCT SAW BLADE 165MM X 1.6MM X 20MM X 40T WOOD THIN KERF....
Carbide Tipped Saw blade for Festool circular saws - Fine Wood Cutting 160mm x 20mm bore x 40T The ideal circular saw blade for achieving fine, c..
TorkCraft - Mandrel for Tungsten Grit Hole Saws For sizes: 16 - 30mm Pilot Drill: 6.35mm Shank: 3/8 HEX Application: The T..
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..