  • MPN: ABR02100-10
  • Weight: 0.34kg
  • Dimensions: 220.00mm x 180.00mm x 50.00mm
  • SKU: ABR02100-10
  • UPC: 6009515826857
For 30 or more items, click to quote
Emery cloth
Emery cloth
SIZE: 50mm width, 10m length
GRIT: P100
What is grit?
This make sense if you imagine how small the particles on an 1000-grit sandpaper would need to be to fit into a 1' square (25,4mm square). Sandpaper is referred to by the size of its grit (Example 120-grit sandpaper or P120 sandpaper).
YouTube How to use emery cloth for plumbing projects:
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..
Ex VAT:R 2,634.78
TorkCraft - Mandrel for Tungsten Grit Hole Saws For sizes: 16 - 30mm Pilot Drill: 6.35mm Shank: 3/8 HEX Application: The T..