  • MPN: TCP18540-30
  • Weight: 0.39kg
  • Dimensions: 215.00mm x 195.00mm x 10.00mm
  • SKU: TCP18540-30
  • UPC: 6009515807696
For 30 or more items, click to quote
BLADE CONTRACTOR 185 X 40T 30/20/16/1 CIRCULAR SAW TCT
Features
  • 185mm diameter blade Offers generous cutting depth while remaining manageable on handheld and site circular saws.
  • 30/20/16mm multi-bore Standard 30mm bore supplied with 20mm and 16mm reducing bushes for maximum saw compatibility.
Extra Information
  • Suitable for circular saws rated for 185mm blades; always confirm arbor size and maximum RPM match the blade before use.
BrandTork Craft
Cat No.TCP18540-30
Product TypeContractor Series TCT circular saw blade
Blade Diameter185mm
Number of Teeth40T (tungsten carbide-tipped)
Bore Size30mm bore with 20mm and 16mm reducing bushes
Recommended MaterialsSoftwoods, selected hardwoods, plywood, chipboard and other wood-based panels
Typical ApplicationsGeneral-purpose cutting, trimming and sizing on site or in the workshop
Safety
  • Always disconnect the saw from its power source before fitting, adjusting or removing the blade.
Adaptor for a polisher Thread: M14 Male -  &O/;8mm spindle Application: The adaptor is used to connect a drill with a 3 jaw chuck to a M14 poli..
TORK CRAFT Adaptor 5/8 M X M14 F
Out Of Stock
Compounding sponge Pattern: Standard Density: Soft Colour: Yellow Diameter: &O/;200mm Thread/Hook & Loop: Hook & Loop  Application: The c..