  • MPN: TC602600
  • Weight: 2.72kg
  • Dimensions: 515.00mm x 100.00mm x 40.00mm
  • SKU: TC602600
  • UPC: 6009515854744
For 20 or more items, click to quote
Heavy Duty Pipe Wrench - 600mm
Application:
  • Fasten or loosen pipes, cylindrical parts or fittings.
  • Plumbing
  • Construction
  • Maintenance
Features
  • Serrated jaws
  • Knurled nut to increase grip on adjustable jaws to suit different pipe sizes
  • Maximum jaw opening: 55mm (300/350), 60mm(450), 85mm(600)
  • Drop forged steel construction
  • Replaceable jaws
  • Hanging hole
  • 90° angled head for confined spaces
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Description Specification
Tool Dimensions (Closed) 515(L) x 40(W) x 105(H)mm
Tool Weight 2.83kg
Material Jaw: C45 Steel
Handle: Cast Iron
Finish Painted Red
Heavy Duty Pipe Wrench - 350mm A heavy-duty pipe wrench is a type of adjustable wrench designed to grip and turn threaded pipes and pipe f..
R 245.00
Ex VAT:R 213.04
Heavy Duty Pipe Wrench - 300mm A heavy-duty pipe wrench is a type of adjustable wrench designed to grip and turn threaded pipes and pipe f..
R 195.00
Ex VAT:R 169.57
Heavy Duty Pipe Wrench - 450mm A heavy-duty pipe wrench is a type of adjustable wrench designed to grip and turn threaded pipes and pipe f..
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P80 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appli..
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P120 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appl..
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P180 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appl..