  • MPN: ABR18100-10
  • Weight: 0.58kg
  • Dimensions: 253.00mm x 100.00mm x 103.00mm
  • SKU: ABR18100-10
  • UPC: 6009515821661
For 20 or more items, click to quote
Belt sander snading beltSanding belt for Belt Sander - 100 Grit
Compatible with all belt sanders that require sanding belts 100mm wide and 610mm long.
High quality Aluminium Oxide belts for use with wood and metal.
Size: 100mm x 610mm
Grits Available: P40, P60, P80, P100 and P120
Write a review
Bad Good
What is grit?
This make sense if you imagine how small the particles on an 1000-grit sandpaper would need to be to fit into a 1' square (25,4mm square). Sandpaper is referred to by the size of its grit (Example 120-grit sandpaper or P120 sandpaper).
Choice
R 80.00
Ex VAT:R 69.57
Sanding belt for Belt Sander - 80 Grit Compatible with all belt sanders that require sanding belts 60mm wide and 400mm long. High quality Alumini..
R 28.00
Ex VAT:R 24.35
Sanding belt for Belt Sander - 40 Grit Compatible with all belt sanders that require sanding belts 60mm wide and 400mm long. High quality Alumini..
Sanding belt for Belt Sander - 60 Grit Compatible with all belt sanders that require sanding belts 60mm wide and 400mm long. High quality Alumini..
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 8 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doubl..
MAD drill bit Daimeter: &o/;15.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 12 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doub..
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 6 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doubl..
MAD drill bit Daimeter: &o/;17.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..
MAD drill bit Daimeter: &o/;16.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..