  • MPN: ALP100010
  • Weight: 0.10kg
  • Dimensions: 265.00mm x 10.00mm x 10.00mm
  • SKU: ALP100010
  • UPC: 9002740101499
For 20 or more items, click to quote
HSS EXTRA LONG SERIES
DRILLS FOR METAL
HSS Extra Long Series - HSS SUPER - 10 mm Ø
Range of application:
ALPEN HSS SUPER - EXTRA LONG
Industrial Quality Highly Accurate Precise
Alpen drill bits are manufactured in Austria.
Write a review
Bad Good
HSS EXTRA LONG SERIES
DRILLS FOR METAL
Part No. Diameter Ø Shank Ø Cutting Edge length Complete length
ALP100010 10 mm 10 mm 185 mm 265 mm
ALPEN SPRINT MASTER 3.8MM DIN 338 1/PACK....
R 27.00
Ex VAT:R 23.48
ALPEN SPRINT MASTER 6.2MM DIN 338 1/PACK....
R 43.00
Ex VAT:R 37.39
ALPEN Hardox Hss-eco8 Drill Bit 14.00mm
-8 %
HARDOX HSS-ECO8 DRILL BIT 14.00MM....
R 1,277.94 R 1,387.00
HSS SUPER 24MM MORSE TAPER 3 SHANK....
HSS SUPER 27MM MORSE TAPER 3 SHANK....
//FORCE X SDS-PLUS HAMMER DRILL BITS, 4 CUTTING EDGES Size: &o/; 5/6 x 110 mm &o/; 6/8/10/12 x 160 mm &o/; 6/8/10 x 210 mm &o/; 8/10/12/14 x..