  • MPN: ALP825005
  • Weight: 0.04kg
  • Dimensions: 210.00mm x 5.00mm x 5.00mm
  • SKU: ALP825005
  • UPC: 9002741265404
For 30 or more items, click to quote
//FORCE X SDS-PLUS HAMMER DRILL BITS, 4 CUTTING EDGES
Size: ø 5.0 x 210/150 mm
Packaged:  Qty 1 drill bit
Range of application:
Strengths
  • 4 solid carbide cutting edges prevent it from getting jammed on steel.
  • Dowel length indicator for exact drilling depth
  • Progressive spiral designfor fast results
Alpen drill bits are manufactured in Austria.
Write a review
Bad Good
Alpen Force X series drill bit features
Part No. Diameter
Ø mm
Complete
length L1
Cutting
length L2
Grind
ALP825005 5 mm 210 mm 150 mm 160°
Packaged: Qty 1 drill bit
Alpen Force X series specifications
Alpen Force X drill bits
KERAMO BETON EXTREME 6MM 2 PIECE Details: 2-pcs. Plastic cassette Art.-Nr. 00 003000621 00 ..