  • MPN: ALP805005
  • Weight: 0.04kg
  • Dimensions: 110.00mm x 5.00mm x 5.00mm
  • SKU: ALP805005
  • UPC: 9002741265220
For 30 or more items, click to quote
//FORCE X SDS-PLUS HAMMER DRILL BITS, 4 CUTTING EDGES
Size: ø 5.0 x 110/50 mm
Packaged:  Qty 1 drill bit
Range of application:
Strengths
  • 4 solid carbide cutting edges prevent it from getting jammed on steel.
  • Dowel length indicator for exact drilling depth
  • Progressive spiral designfor fast results
Alpen drill bits are manufactured in Austria.
Write a review
Bad Good
Alpen Force X series drill bit features
Part No. Diameter
Ø mm
Complete
length L1
Cutting
length L2
Grind
ALP805005 5 mm 110 mm 50 mm 160°
Bulk: Qty 1 drill bit
Alpen Force X series specifications
Alpen Force X drill bits
ALPEN Hss Super Drill Bit 8mm
Out Of Stock
HSS JOBBER DRILLS, DIN 338 RN DRILLS FOR METAL HSS SUPER - &O/; 8 mm Single Pack Range of application: HSS twist drill ground from sol..
ALPEN Hss Super Drill Bit 8.5mm
Out Of Stock
HSS JOBBER DRILLS, DIN 338 RN DRILLS FOR METAL HSS SUPER - &O/; 8,5 mm Single Pack Range of application: HSS twist drill ground from s..
// C-Protector FORGET THE CRACKS. 8mm and 14mm Porcelain Drill bits The perfect hole, even under the toughest conditions. Where does satis..
TC ROTARY BURR 12MM ARC ROUND NOSE FOR HARD METALS....