  • MPN: AC226-010-12
  • Weight: 0.34kg
  • Dimensions: 100.00mm x 162.00mm x 162.00mm
  • SKU: AC226-010-12
  • UPC: 6009515859797
For 10 or more items, click to quote
Shockproof Dial Indicator - 10mm Range
SERIES 226
Back: flat
Graduation: 0.01mm
Range: 0mm - 3mm
Accuracy: 20µm
Hysteresis: 3µm
Scale: 0 - 100
Rang per revolution: 1mm
Manufacturer Cat No: 226-010-12
Write a review
Bad Good
Technical Specifications
ACCUD Dial Indicator Flat Back 3mm
Out Of Stock
Flat Back Dial Indicator SERIES 221-12 Resolution: 0.01mm Range: 3 mm Manufacturer Cat No: 221-003-12 Graduation: 0.01mm ..
R 546.00
Ex VAT:R 474.78
Dial Indicator - 5mm Range SERIES 228 A dial indicator, also known as a dial gauge, is a precision measurement tool used to m..
R 991.00
Ex VAT:R 861.74
Lug Back Dial Indicator SERIES 221-01 Resolution: 0.001mm Range: 5 mm Manufacturer Cat No: 221-005-01 Graduation: 0.001mm..
Lug Back Dial Indicator SERIES 221-01 Resolution: 0.001mm Range: 3 mm Manufacturer Cat No: 221-003-01 Graduation: 0.001mm..
ACCUD Dial Indicator Lug Back 3mm
Out Of Stock
Lug Back Dial Indicator SERIES 221-11 Resolution: 0.01mm Range: 3 mm Manufacturer Cat No: 221-003-11 Graduation: 0.01mm ..
Flat Back Dial Indicator SERIES 221-01 Resolution: 0.001mm Range: 3 mm Manufacturer Cat No: 221-003-02 Graduation: 0.001m..
Ultrasonic Thickness Gauge range 0.8 - 300mm ST200 An ultrasonic thickness gauge is a device used to measure the thickness of ..
Ultrasonic Thickness Gauge Model ST100A range 1.2 - 225mm ST100A An ultrasonic thickness gauge is a device used to measure the..
Digital Indicator with Analogue Reading 0 - 12.7mm | &+mn;5µm Accuracy SERIES 211 The Digital Indicator with Analog Reading is..
Digital Indicator with Analogue Reading 0 - 25.4mm | &+mn;5µm Accuracy SERIES 211 The Digital Indicator with Analog Reading is..