  • MPN: ABRF205080
  • Weight: 1.30kg
  • Dimensions: 205.00mm x 205.00mm x 50.00mm
  • SKU: ABRF205080
  • UPC: 6009515832025
For 20 or more items, click to quote
Flap wheel with an arbor hole
flap wheel
For use on larger and fixed-base tools where the wheel must fit on an existing arbor.
SIZE: ø205mm
WIDTH: 50mm
BORE: Ø25mm
GRIT: P80
Application:
Flap wheels can be used for achieving a satin finish on steel, aluminium, brass and hard plastics.
Wear eye, face, body and respiratory protection.
Write a review
Bad Good
What is grit?
This make sense if you imagine how small the particles on an 1000-grit sandpaper would need to be to fit into a 1' square (25,4mm square). Sandpaper is referred to by the size of its grit (Example 120-grit sandpaper or P120 sandpaper).
Flap wheel safety first
Safety first
There are two distinct areas on a flap/buffing wheel:
THE UNSAFE AREA which is rotating to wards the workpiece.
THE SAFE AREA which is rotating away from the workpiece.
Safety goggles Apron gloves dust mask
B5231 TC996110 GL10-13 DUST MASK
Flap wheel
YouTube How to sharpen a knife using a flap wheel
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..
Ex VAT:R 2,634.78
TorkCraft - Mandrel for Tungsten Grit Hole Saws For sizes: 16 - 30mm Pilot Drill: 6.35mm Shank: 3/8 HEX Application: The T..