  • MPN: TCFD115-4-80
  • Weight: 0.07kg
  • Dimensions: 115.00mm x 115.00mm x 8.00mm
  • SKU: TCFD115-4-80
  • UPC: 6009515801564
SIZE: Ø115
GRIT: P80
SURFACE : 15° conical
What is grit?
This make sense if you imagine how small the particles on an 1000-grit sandpaper would need to be to fit into a 1' square (25,4mm square). Sandpaper is referred to by the size of its grit (Example 120-grit sandpaper or P120 sandpaper).
Description Value
Size Ø 115mm
Grit P80
Bore 22.23mm
Max RPM 13,300 rpm
Bevel 15°
Flap disc
YouTube Grinder basics: Using a flap disc
R 31.00
Ex VAT:R 26.96
Flap Disc Zirconium 115mm 40 Grit Flat 4+1 Free Why Zirconium? From a product performance stand., flap discs offer fast stock removal and ..
R 121.00
Ex VAT:R 105.22
Flap Disc Zirconium 115mm 120 Grit Flat 4+1 Free Why Zirconium? From a product performance stand., flap discs offer fast stock removal and ..
Flap Disc Zirconium 115mm 60 Grit Flat 4+1 Free Why Zirconium? From a product performance stand., flap discs offer fast stock removal and ..
Flap Disc Zirconium 115mm 80 Grit Flat 4+1 Free Why Zirconium? From a product performance stand., flap discs offer fast stock removal and ..
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 8 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doubl..
MAD drill bit Daimeter: &o/;17.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 12 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doub..
MAD drill bit Daimeter: &o/;15.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..
MAD drill bit Daimeter: &o/;16.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 6 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doubl..