  • MPN: SG APHF12-02
  • Weight: 0.04kg
  • Dimensions: 35.00mm x 20.00mm x 20.00mm
  • SKU: SG APHF12-02
  • UPC: 6009515846572
For 30 or more items, click to quote
PU HOSE FITTING TEE 12MM X 1/4'F X 1/4'M
Write a review
Bad Good
Features
  • One-touch push-in tube port Quick connection for 12mm pneumatic tubing.
  • 1/4" female thread Connects easily to common pneumatic ports and adapters.
  • 1/4" male thread Provides a compact threaded connection for components and fittings.
  • Tee configuration Supports branching, adapting or re-routing air lines neatly.
Benefits
  • Saves space: Compact tee layout is ideal where access and clearance are limited.
  • Speeds up installation: Push-in tubing connection reduces time spent on air line setup.
  • Cleaner hose routing: Helps reduce clutter and awkward bends around pneumatic components.
Extra Information
  • Designed for 12mm outside diameter pneumatic tubing (commonly PU/nylon air line).
  • Threaded ends are 1/4" Female and 1/4" Male to suit common pneumatic ports and adapters.
Pro Tip
Specifications
Description Spec
BrandAirCraft
Cat No.SG-APHF12-02
Product TypePneumatic Tee Fitting (Push-In to Thread Adapter)
Tube Size12mm (OD)
Thread A1/4" Female
Thread B1/4" Male
ConfigurationTee
Typical UseCompressed Air / Pneumatic Systems
Safety
  • Always isolate and depressurise the air system before installing or removing pneumatic fittings.
  • Wear eye protection when working with compressed air lines and pressurised components.
  • After installation, check for leaks using soapy water or an approved leak-detection method.
AIRCRAFT Ptfe Tape 19mmx0.075mmx10m Roll Bulk
-41 %
PTFE Thread Seal Tape Length: 10m Width: 19mm Thickness: 0.075mm (&+mn;0.015mm) Thread seal tape is a film tape commonly used in ..
R 3.52 R 6.00
Ex VAT:R 3.06
POLYURETHANE HOSE 5MM I.D. 8MM O.D PER METRE BLACK (100M ROLL)....
R 15.00
Ex VAT:R 13.04
AIRCRAFT Ptfe Tape 12mmx0.075mmx10m Roll Bulk
-37 %
PTFE Thread Seal Tape Length: 10m Width: 12mm Thickness: 0.075mm (&+mn;0.015mm) Thread seal tape is a film tape commonly used in ..
R 2.52 R 4.00
Ex VAT:R 2.19
PTFE Thread Seal Tape - 5/Pack Length: 10m Width: 12mm Thickness: 0.075mm (&+mn;0.015mm) Qty: 5 Thread seal tape is a film tape..