  • MPN: AC229-030-11
  • Weight: 0.38kg
  • Dimensions: 96.00mm x 178.00mm x 178.00mm
  • SKU: AC229-030-11
  • UPC: 6009515859817
For 10 or more items, click to quote
Dial Indicator - 30mm Range
SERIES 229
Bezel: ⋄56mm
Graduation: 0.01mm with limit hands
Range: 0mm - 30mm
Accuracy: 35µm
Hysteresis: 7µm
Scale: 0 - 100
Back: lug and flat back
Manufacturer Cat No: 229-030-11
Features at a glance
  • Bezel: ⋄56mm
  • Range: 0mm - 30mm
  • Accuracy: 35µm
  • Hysteresis: 7µm
  • Scale: 0 - 100
  • Back: lug and flat back
Technical Specifications
ACCUD Dial Indicator Lug Back 3mm
Out Of Stock
Lug Back Dial Indicator SERIES 221-11 Resolution: 0.01mm Range: 3 mm Manufacturer Cat No: 221-003-11 Graduation: 0.01mm ..
R 577.00
Ex VAT:R 501.74
ACCUD Dial Indicator Flat Back 3mm
Out Of Stock
Flat Back Dial Indicator SERIES 221-12 Resolution: 0.01mm Range: 3 mm Manufacturer Cat No: 221-003-12 Graduation: 0.01mm ..
R 546.00
Ex VAT:R 474.78
Flat Back Dial Indicator SERIES 221-02 Resolution: 0.001mm Range: 5 mm Manufacturer Cat No: 221-005-02 Graduation: 0.001m..
Lug Back Dial Indicator SERIES 221-01 Resolution: 0.001mm Range: 3 mm Manufacturer Cat No: 221-003-01 Graduation: 0.001mm..
Flat Back Dial Indicator SERIES 221-01 Resolution: 0.001mm Range: 3 mm Manufacturer Cat No: 221-003-02 Graduation: 0.001m..
Lug Back Dial Indicator SERIES 221-01 Resolution: 0.001mm Range: 5 mm Manufacturer Cat No: 221-005-01 Graduation: 0.001mm..
Height Gauge Accessory SERIES 180 Technical Specifications....
Digital Caliper with Metal Cover 200mm | &+mn;0.03 Accuracy 111 This digital caliper with metal cover is a precision measuring..
Digital Caliper with Metal Cover 150mm | &+mn;0.03 Accuracy 111 This digital caliper with metal cover is a precision measuring..
ACCUD Dig. Caliper 300mm 0.03mm Acc. Metal Cover S/steel 0.01mm Res.
Digital Caliper with Metal Cover 300mm | &+mn;0.03 Accuracy 111 This digital caliper with metal cover is a precision measuring..