  • MPN: TC598120
  • Weight: 0.09kg
  • Dimensions: 190.00mm x 70.00mm x 18.00mm
  • SKU: TC598120
  • UPC: 6009515854638
For 30 or more items, click to quote
PLIER MINI END CUTTING 120MM NIPPERS MICRO
Features
  • Compact size which make it easy to use in precision work.
  • Hardened cutting edges.
  • Allows cutting close to the surface.
  • Rubber handles which ensure comfort during prolonged use.
  • Light weight can be carried around easily.
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
Note
  • Always inspect the pliers before use.
  • Avoid using excessive force as this can lead to jaws misalignment.
  • Never use on live wire.
  • Avoid using the pliers as a prying tool or wrench.
  • Apply light oil to the pivot point periodically to maintain smooth operation.
  • Ensure that fingers are away from the jaws of the plier during use.
Description Specification
Packaging Type Hanging card
Sales Unit Each
Package Dimensions 189mm(L) x 88mm(W) x 18mm(H)
Package Weight 88g
Tool Dimensions 100mm(L) x 88mm(W) x 17mm(H)
Tool Weight 79g
Material Jaws - C45 steel
Handles - Plastic and rubber
Jaw length 13mm
Maximum jaw opening capacity 6mm
Country of Origin Republic of China (PRC)
Warranty 6 months
Content 1 x Mini end cutting plier
Bulk
Inner Box
Dimensions (box/pack) 205mm(L) x 80mm(W) x 190mm(H)
Weight (box/pack) 1kg
Qty (box/pack) 12
Outer Box
Dimensions (box/pack) 430mm(L) x 420mm(W) x 210mm(H)
Weight (box/pack) 12kg
Qty (box/pack) 120
PLIER END CUTTER 150MM INSUL/HNDL DIY TH9805....
R 77.00
Ex VAT:R 66.96
Adaptor for a polisher Thread: M14 Male -  &O/;8mm spindle Application: The adaptor is used to connect a drill with a 3 jaw chuck to a M14 poli..
R 53.00
Ex VAT:R 46.09
TORK CRAFT Adaptor 5/8 M X M14 F
Out Of Stock
Compounding sponge Pattern: Standard Density: Soft Colour: Yellow Diameter: &O/;200mm Thread/Hook & Loop: Hook & Loop  Application: The c..